Dlaczego pojawia się łupież i jak można się go pozbyć?

Dlaczego pojawia się łupież i jak można się go pozbyć?

Dlaczego pojawia się łupież i jak można się go pozbyć?

Pojawienie się łupieżu to nie tylko problem estetyczny. Może to być jeden z objawów wielu różnych chorób: suchego łojotoku skóry głowy, łuszczycy, zapalenia żołądka lub innych chorób. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego pojawia się łupież, jak skutecznie się go pozbyć i dlaczego warto skonsultować się z lekarzem.

Przyczyny łupieżu

Skóra głowy, podobnie jak skóra ludzkiego ciała, odnawia się co 28-35 dni. W procesie tej odnowy martwe komórki, które nazywamy łuskami zrogowaciałymi, odlatują z powierzchni skóry, a na ich miejscu pojawiają się nowo powstałe komórki.

Zwykle proces ten jest dla nas niezauważalny. Jeśli komórki na skórze głowy odnawiają się szybciej niż zwykle, na powierzchni skóry tworzą się warstwy takich łusek. Jednocześnie nowe komórki nadal się dzielą i wypychają stare, przez co pojawia się łupież.

Łupież uznawany jest za łagodną postać łojotoku skóry głowy, w przebiegu której dochodzi do zahamowania cyklu odnowy komórek oraz wzmożonej/zmniejszonej produkcji sebum. W ten sposób powstają sprzyjające warunki umożliwiające rozwój grzybów Malassezia, które są przyczyną powstawania łupieżu.

Zdarzają się jednak przypadki, gdy pojawienie się łupieżu jest sygnałem nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego, choroby wątroby czy rozwoju przewlekłych infekcji. Z punktu widzenia dermatologii jest to sygnał rozwoju suchego łojotoku lub łuszczycy.

Sposoby eliminacji łupieżu

Przy pierwszych przejawach tego problemu właściwym rozwiązaniem będzie konsultacja z dermatologiem. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi potencjalnych chorób. Ponieważ w przypadku suchego łojotoku nie uratuje Cię ani szampon, ani częste mycie głowy, ani nawet rygorystyczna dieta.

Dlatego aby pozbyć się łupieżu musisz:

  1. Dobrać szampon do rodzaju skóry głowy, który będzie miał działanie przeciwgrzybicze.
  2. Myć głowę wyłącznie wodą o temperaturze pokojowej. Nie susz włosów suszarką do włosów ustawioną na gorąco i chodź z ręcznikiem na głowie po myciu dłużej niż dwie lub trzy minuty. Pomaga to stworzyć efekt cieplarniany.
  3. Kupić szampon głęboko oczyszczający. Taki szampon, oprócz peelingu, skutecznie rozpuszcza nagromadzony brud, usuwa ze skóry resztki lakieru do włosów i stwardniały tłuszcz, przygotowując skórę głowy do naturalnej odnowy komórek.
  4. Regularnie wykonywać delikatny peeling. Zabieg ten pomaga uwolnić skórę nie tylko od mikroskopijnych cząstek kurzu i drobnych zabrudzeń, ale także od zrogowaciałych komórek. Peeling należy wykonywać raz na dwa tygodnie, aby poprawić nasycenie komórek tlenem i ułatwić proces odnowy skóry.
  5. Stosować łagodzący tonik przeciwłupieżowy bez spłukiwania. Pozwala złagodzić podrażnienia, wyeliminować swędzenie, a także zahamować działanie drożdżaków Malassezia.
  6. Zmienić dietę. Ogranicz spożycie alkoholu, fast foodów, potraw nadmiernie pikantnych, wędzonych i smażonych, a także słodyczy. Zamiast tego spożywaj więcej różnych zbóż, świeżych warzyw i owoców, gotowanej i pieczonej żywności. Pomoże to wyeliminować swędzenie i pieczenie, które często towarzyszą pojawieniu się łupieżu.
Author: AdminDate: Wed Jul 03 2024